Bali po 3 letech

Na Bali jsme byli presne pred 3 lety. Zklamani, az znechuceni tamni situaci jsme si rekli "nikdy vice". Jelikoz nam ale nebylo umozneno dat druhou sanci Vietnamu (jejich vinou), rozhodli jsme se dat ji Bali. Abychom se taky konecne vykoupali v mori. A tak jsme zvolili stejny hotel jako minule, protoze byl velmi soukromy (pouze 10 pokoju), se skvelou snidani, v klidne oblasti, pritom blizko restauraci a hned more, ktere bylo opravdu krasne, ciste, teple a hlavne bez vln, coz je na Bali docela vzacnost.

Jake to bylo minule si muzete precist TADY.

Co se za ty 3 roky změnilo?
• Uz na letisti cekajic ve fronte na vstup do zeme jsme si vsimli, ze tam neni skoro zadny potetovany Australan, dokonce ani spiritualove v "posravackach", avsak vice Cinanu (coz jsem predikovala pred 3 lety). V oblasti, kde jsme byli mi, byl skoro kazdy beloch Rus (nebo spis Ruska)
• Neplatili jsme vstupni vizum (pry jen tento mesic...)
• Hotel jsme sehnali za polovicni cenu co minule a jeste nam dali lepsi pokoj (s vanou jak mensi bazen, 10 cm vody se napoustelo asi pul hodiny...)
• V nakupnich centrech byla u vstupu bezpecnostni kontrola
• Balijci nam tentokrat prisli VELMI mili a vubec se nevnucovali, zadne "Masaaaaz?? Maybe tomorrow?" ani "Taxiii?"



Co se nezměnilo?
• Porad je tam (na Asii) docela draho, ceny jidla ve srovnani s Malajsii jsou o dost vyssi (na Bali od 70 Kc, v ML od 50 Kc)
• Komari utoci jak divi, a jako obvykle jen na mne... Staci abych chvili sedela na terase a mam 10 novych stipancu. Moje nohy vypadaji jako kdybych mela nestovice, a ruce na tom nejsou o moc lepe... Tomas ma vseho vsudy asi 0 stipancu...

Co se bohužel naprosto změnilo a proč tam už asi nepůjdeme?
• Moře...:-( To, kvuli kteremu jsme tam v podstate leteli, a ktere bylo minule tak dokonale! Tentokrat ale bylo vsechno jinak... Tak spinave jsme snad nikde na svete jeste nezazili! A nemluvim o prirodni spine, ale o fyzickych odpadcich, kdy plaz pokryva pruh vyplavenych obalovych materialu, zejmena plastovych pytliku, kelimku, brcek atp. To, co mne v Malajsii desi pri nakupech (milion igelitek), to je tady videt v "plne krase" jako nasledek nezajmu o zivotni prostredi a nereseni problemu s odpadky, ktere v obdobi deste (nyni) voda z kanalu jednoduse smete do more a to je pak zase vynese na pobrezi (plaze) a cast si ponecha ve vode... Z dalky a na prvni pohled to neni videt, ale kdyz se clovek priblizi k vode, najednou se to blankytne, krasne teple more promeni ve smetiste a cloveku je opravdu spatne a zaroven do place...
Takze hlavni duvod, kvuli cemu jsme se na Bali vratili, nas naprosto dostal v negativnim slova smyslu. Samozrejme toto se udajne deje jen v obdobi destu a obzvlast v oblasti, kde jsme byli my (Kuta) a plaze pry pak zase vycisti a vse je OK (rozumej nahazou zas vsechen bordel do kanalu, ktere se dalsi rok zase vyplavi do more, a tak kazdy rok stale dokola...) Jenomze pred 3 lety, ve stejnou dobu, take v obdobi destu, na stejnem miste, nebylo po nejakych odpadcich ani vidu, ani slechu... Proto jsme take chteli zpet na stejne misto... Jenomze vsechno je jinak. Kam se hrabe spinava indicka reka Ganga...




Další zajímavosti:
Počasí: i kdyz nam tentokrat ve stejnou dobu prselo vic nez minule (aspon jsme udelali nejakou praci), obdobi destu neni potreba se bat. V predpovedi bylo 99% dest po cely tyden, kazdy den, ve skutecnosti se ale pocasi menilo nejen kazdy den, ale i z hodiny na hodinu a dokonce ani mistni nedokazou odhadnout, jak bude druhy den. Ale uzili jsme si i slunce a celkove si nemuzeme na promenlive pocasi stezovat (samozrejme neco jineho je, kdybyste jeli pres pul sveta na Bali na tydenni dovolenou valet se u more a opalovat, to by asi nekoho kleplo, z more i pocasi...). Kvuli desti jsme propasli i slavny "modry uplnek" a take vsechny zapady slunce, ktere jsou na Bali jedny z nejkrasnejsich!

Turisté: Tentokrat bylo celkove vsude docela malo turistu (alespon v nasi oblasti, jinam jsme nevyrazeli, protoze jsme uz prakticky vse videli a dopravni situace (i kdyz je low season a malo turistu) je ta fakt silena. Neskutecne mnozstvi aut, do toho obcas uzaverky, kolony prakticky vsude, po cele "hlavni" casti ostrova. 20 km treba jedete hodinu, z letiste do nejslavnejsi oblasti Ubud, ktere miluji hlavne blogerky, ktere se tam chodi vystavovat a fotit, a "spiritualci", kteri tam podnikaji ruzne joginske seslosti, je tam nejvice cizincu, velka komunita pristehovalcu z Australie i Evropy i spousta mezinarodnich hotelu a (docela peknych) restauraci, a ktere my se (nejen) proto radeji vyhybame, trva 2 az 3 hodiny... A na to fakt nemame cas a nervy, to si radeji budeme uzivat mezi mistnimi a u bazenu nez nekde v zacpe.)
Bylo to znat treba i v restauracich. Pred 3. lety jsme chodili do jedna mistni, kde byl pokazde problem se posadit, parkrat jsme dokonce museli jinam, protoze tam bylo plno. Tentokrat jsme tam byli jen my a dalsi par. A prazdna byla v podstate porad...
Celkove opadli potetovani Australane, hlavni skupina turistu (duvod viz clanek z minula), dalsi duvod prazdneho ostrova je destova sezona, spinave more, ale hlavni duvod bude nejspis ten, ze tam momentalne "bubla" sopka (jedna z tamnich), coz jsme jako nesledujici zpravy nevedeli. I kdyz nam bylo znamo, ze v prosinci kvuli tomu zrusily lety na nekolik dni, tak nejak jsme mysleli, ze uz je "po" a ignorovali to. Fakt je, ze sopka bubla uz nejakou dobu a mistni se nemuzou dockat, az bouchne, coz je podle nich lepsi, protoze pak bude konecne klid a vse se vrati do normalu, asi mysleno v poctu turistu :-)

Taxíky: ceho jsme minule meli plne zuby se zda trochu zlepsilo. Ale ne diky mistnim taxikarum, ale proto, ze tam zacali fungovat nezavisle transportni firmy jako je Grab nebo Uber (ktere vyuzivame i v Malajsii - pro neznale: jedna se o mobilni aplikaci, diky ktere si muzete objednat auto na prevoz kamkoliv - ridici jsou pritom autonomni soukromnici, kteri "nahodou" jedou kolem a odvezou vas kam chcete, pricemz se plati predem pres mobil a cenu tudiz take vite predem, jako i dobu, jak dlouho cesta potrva). Diky nim se tak muzete vozit po ostrove za tretinovou cenu co taxik a nemusite se s nikym dohadovat (coz Tomase totalne vytaci, haha). ALE jelikoz tyto "novinky" berou braci mistnim taxikarum (kvuli cemuz je v nekterych socialistickych zemich EU (Francie) skoro zakazali), cili se snazi je bojkotovat a branit jim ve vyzvedavani klientu, coz se nam taky stalo - nas Uber ridic musel asi pul hodiny krouzit kolem, pricemz nam posilal zpravy typu: "pozor, taxi mafia!", "nekdo vas sleduje", "tvarte se, ze neobjednavate Uber", proste kovbojka... Podobne praktiky jsou pry po celem ostrove. My jsme prevoz potrebovali jen jednou, a to kdyz jsme se chteli podivat na plaz vzdalenou od hotelu asi 8 km (cesta trvala skoro hodinu...). A tam jsme se nastesti nejen vykoupali v krasnem cistem mori, ale i najedli morskych plodu pro 2 osoby za 450 Kc (vcetne krevet, lobstra, salatu, ovoce a napoju, co by i ve Spanelsku stalo kolem 1500 Kc).

 

ZÁVĚREM
Po prvnich 4 dnech jsme meli Bali dost, protoze koupat jsme se nemohli a vyjet nekam na vylet take nemelo cenu, kvuli doprave a ze jsme uz prakticky vse videli. Pak jsme ale vyrazili k mori jinam, dalsi den se dokonce procistilo i more u naseho hotelu (byla nedele a to tam vyrazili se koupat mistni, byl to fakt zazitek, plne more stastnych Balijcu vsech vekovych kategorii, kterym by asi nevadili ani ty odpadky...), takze jsme se vykoupali znovu, a to nas to tam zase zacalo bavit :-) Tedy mozna dame Bali zase nekdy sanci. Mozna za dalsi 3 roky. PS: Moc fotek nemáme, protože nebylo moc co noveho fotit, nebo prselo. A zvecnovat odpadky na plazi jsme fakt nechteli...

Žádné komentáře:

Okomentovat